gradient circle (purple) gradient circle (green)

Torts, Insurance and Compensation Law Executive Committee

Online Community

Committee Roster

Mr. William N. Cloonan, Esq.

Third District

Mr. Dennis R. McCoy, Esq.

Co-Chair, General Awards

Mr. Edward B. Flink, Esq.

Fourth District

Mr. Henry N. Conolly, Esq.

Fourth District

Ms. Eileen E. Buholtz, Esq.

Delegate, House Of Delegates

Mr. Matthew J. Kelly, Esq.

Delegate, House Of Delegates,Co-Chair, Membership

Roemer Wallens Gold & Mineaux LLP

Ms. Sharon Stern Gerstman, Esq.

Chair, Laws And Practices

Mr. Jeffrey K. Anderson

Liaison From Dispute Resolution Section

Anderson, Moschetti & Taffany, PLLC

Mr. Richard M. Gutierrez, Esq.

Executive Committee Liaison

Hon. James E. Morris

Seventh District

Mr. Michael C. Tromello

Eleventh District

Mr. Charles J. Siegel, Esq.

Chair, Information Technology

Timothy Fennell, Esq.

Alternate Delegate, House Of Delegates,Past Chair

Amdursky, Pelky, Fennell and Wallen, PC

Ronald Balter

Thirteenth District

Mr. Thomas J. Maroney, Esq.

Co-Chair, General Awards

Mr. Lawton W. Squires

Chair, Professional Liability

Hon. George J. Silver

Co-Chair, Ethics And Professionalism

Mr. Richard W. Kokel, Esq.

Co-Chair, No-Fault Committee

Mr. Kenneth A. Krajewski, Esq.

Delegate, House Of Delegates,Past Chair

Mr. Sean Downes, Esq.

Eleventh District

Mr. James M. Furey Jr., Esq.

Tenth District

Mr. Brendan Francis Baynes, Esq.

Treasurer

Ms. Jean F. Gerbini, Esq.

Co-Chair, Future Sites

Whiteman Osterman & Hanna LLP

Mr. Sareer A. Fazili, Esq.

Seventh District

Mr. Brian J. Rayhill, Esq.

Chair, Adr

Mr. Glenn A. Monk, Esq.

Chair, Premises Liability/Labor Law

Ms. Elizabeth A. Fitzpatrick, Esq.

Past Chair,Co-Chair, Continuing Legal Education

Mr. Daniel D. Cassidy, Esq.

Twelfth District

Mr. Dirk Marschhausen, Esq.

Co-Chair, No-Fault Committee

Ms. Lori E. Petrone, Esq.

Chair

Mr. John B. Sheehan, Esq.

Non-Resident Representative

Ms. Margaret B. Sandercock, Esq.

Co-Chair, Future Sites

Mr. Adam D. Goodfarb, Esq.

Ninth District

Mr. Carlos M. Calderón, Esq.

Twelfth District

Mr. Timothy D. Gallagher, Esq.

First District

Mr. Thomas P. Cunningham

Co-Chair, Automobile Liability

Hon. Anthony Cannataro

Co-Chair, Ethics And Professionalism

Mr. Dennis J. Brady, Esq.

Chair, Products Liability

Mr. James P. O'Connor, Esq.

Immediate Past Chair

Ms. Lisa L. Smith, Esq.

Eighth District

Phillips Lytle LLP

Hon. Douglas J. Hayden

Tenth District

Mr. Robert A. Mulhall, Esq.

Thirteenth District

Mr. C. Allan Reeve, Esq.

Division Co-Chair-Construction And Surety Law

Mr. Colin F. Morrissey, Esq.

Co-Chair, Sponsorships

Mr. David A. Glazer

Editor, Ticl Journal

Mr. James P. Delaney, Esq.

Second District

Ms. Maureen E. Maney, Esq.

Fifth District

John H. Snyder, Esq.

Division Chair-Workers' Compensation Law

Ms. Kathleen E. Plog

Listserve Only

NYSBA

Ms. Joanna L. Young, Esq.

Co-Chair, Diversity

Kennedys CMK LLP

Ms. Melanie Slaughter Wolk, Esq.

Chair, Municipal Law

Trevett Cristo

Mr. Heath J. Szymczak, Esq.

Chair, Business Torts And Employment Litigation

Ms. Joanna M. Roberto, Esq.

Co-Chair, Continuing Legal Education

Ms. Katherine Suchocki, Esq.

Mailing Purposes Only

NYSBA

Mr. Richard L. Weber, Esq.

Chair, Toxic Tort

Ms. Patricia A. Rooney, Esq.

Division Co-Chair-Construction And Surety Law

Mrs. Jennifer L. Ploetz Williams, Esq.

Sixth District

Mackenzie Hughes LLP

Mr. Michael P. O'Brien, Esq.

Vice-Chair

Mr. Paul J. Callahan, Esq.

Chair, Insurance Coverage

Mr. Jeremy Brad Cantor, Esq.

Chair, Governmental Liability

Ms. Heather D. Wiltshire Clement, Esq.

Co-Chair, Diversity

Mr. Michael Francis Nestor, Esq.

Non-Resident Representative

Ms. Amanda Kateri Kuryluk, Esq.

Ninth District

Maguire Cardona PC

Ms. Kathleen Anne Barclay, Esq.

Fourth District

O'Connor O'Connor Bresee & First PC

Mr. Terrence Lee Tarver, Esq.

Liaison From Young Lawyers Section

Mr. Donald Richard Gerace, Esq.

Fifth District

Ms. Maiaklovsky Preval, Esq.

Co-Chair, Sponsorships

Ms. Molly C. Casey, Esq.

Secretary

Maguire Cardona PC

Mr. Jeffrey A. Block, Esq.

First District

Ms. Kathleen Feroleto Chetta, Esq.

Chair, Social Media

Mr. Jeremy J. Hourihan, Esq.

Sixth District

Ms. Stephanie M. Hibbert

Co-Chair, Diversity

Ms. Simone Smith

Cle Staff Liaison

Ms. Alyssa Jordan Pantzer, Esq.

Co-Chair, Automobile Liability

Mr. Darian Bryan, Esq.

Second District

Kadeem O. Wolliaston, Esq.

Third District

Ms. Catherine J. Carl

Listserve Only

NYSBA

Ms. Gina C. Bartosiewicz

Nysba Staff Liaison

NYSBA

Contact Us

  • Name * Required
CLE_AGuidetoDIversityandInclusion_675
gradient circle (purple) gradient circle (green)

Connect with Torts, Insurance and Compensation Law Executive Committee