For over 40 years, the Trial Lawyers Section of the New York State Bar Association has had the privilege of sponsoring the New York Regional Round of the National Trial Competition, the country’s oldest and most prestigious mock trial competition for law students.  The National Trial Competition (NTC) was established in 1975 to encourage and strengthen students’ advocacy skills through quality competition and valuable interaction with members of the bench and bar. The program is co-sponsored by the American College of Trial Lawyers (ACTL) and is designed to expose law students to the nature of trial practice and to serve as a supplement to their education.

The competition attracts teams from more than 140 law schools and involves more than 1,000 law students each year.

The NTC requires teams of law students to try an entire case before a presiding judge and a panel of lawyers. The students must argue motions in limine, make an opening statement, offer evidence in support of their case, perform direct and cross examination of witnesses, and present a closing argument.

The Trial Lawyers Section presents two special awards in honor of individuals who have been instrumental in the organization and administration of the Trial Competition over the years:  the Antony DeMarco, Jr. Award for Best Overall Advocate, and the Travis HD Lewin Award for Best Coach.  Both Anthony DeMarco and Professor Travis Lewin were from Syracuse Law School and had dedicated years of service to the NTC because they believed that the competition afforded young lawyers and law students an invaluable opportunity to learn the skills needed to be a trial lawyer.

In addition, several individual awards are presented during the competition, based on the scores each student receives during the trials in which they compete.  These awards are presented to the law students during a reception held in conjunction with the event and are recognized for:

  • Best Opening Statement
  • Best Direct Examination
  • Best Cross Examination
  • Best Closing Argument

The Trial Lawyers Section also presents awards to the winning schools.

The 2020 Regional Trial Competition was held in Syracuse, New York from February 14th to February 16th.  On February 14th and 15th the first and second rounds were conducted at the Onondaga County Courthouse, and on February 16th, the Semi Final Rounds took place in Dinnen Hall at Syracuse University College of Law.  The Semifinal trials took place in the Melanie Grey Ceremonial Courtroom and the Bond, Schoeneck & King Courtroom.

There were 20 teams that participated from New York.  Brooklyn, UB, Cardozo, Fordham, Hofstra, NYU, Pace, St. Johns’s and Syracuse each had two teams that competed in the competition.  Cornell and New York Law had single teams competing.

The 2020 NTC Final Rounds were set to be hosted in Fort Worth, Texas on April 1-5th, however in response to the declared Coronavirus (COVID-19) pandemic, this years’ National Trial Competition had been cancelled.

 

The Awards for the 2020 Regional Trial Competition are:

 

Winning School
Syracuse University School of Law: Adam Leydig, Joseph Celotto and Tyler Jefferies

Champion of the Region II Tournament
Adam Leydig


Champion of the Region II Tournament
Joseph Celotto

Champion of the Region II Tournament
Tyler Jefferies

Co-Champion of the Region II Tournament
Ariel Blanco, Syracuse University


Co-Champion of the Region II Tournament
Christy O’Neill

Co-Champion of the Region II Tournament
Lisa Cole

Best Opening Statement:
Adam Leydig, Syracuse University College of Law

Best Direct Examination:
Sandra Jovic, St. Johns University

Best Cross-Examination
Matthew Philips, St. Johns University

Best Closing Argument:
Quinton Weinstein, New York University

Anthony J. DeMarco, Jr., Best Advocate Award
Joseph Celotto, Syracuse University

Travis H.D. Lewin Best Coaches Awards
Joanne VanDyke, Syracuse University College of Law


Peter Hakes, Syracuse University College of Law

2019


Co-Champion Teams
Syracuse University College of Law: Dennis Scanlon, Adam Leydig
Brooklyn School of Law: Kayla Smith, Michael Nesheiwat

Winning School
Syracuse University College of Law, Dennis Scanlon, Adam Leydig

Champion of the Region II Tournament
Dennis Scanlon

Champion of the Region II Tournament
Adam Leydig

Travis H.D. Lewin Best Coaches Award
Joanne VanDyke, Syracuse University College of Law

Anthony J. DeMarco Best Advocate Award
Adam Leydig, Syracuse University College of Law

2018


Winning School 
St. Johns University: Laureen Bousmail, Derpa Devnathan, Jason Driscoll

Travis H.D. Lewin Best Coaches Awards 
Brian Hughes, New York University

Anthony J. DeMarco Best Advocate Award
Maddalone Xu, New York University

2017


Co-Champion Teams
St. Johns Law
Brooklyn Law

Best Opening Statement
Arielle Cummings, St. Johns Law

Best Direct Examination
Loreen Bousmail, NYU Law

Best Cross-Examination
Loreen Bousmail, NY Law

Best Closing Argument
Loreen Bousmail, NYU Law

Best Overall Advocate Through the Preliminary Rounds
Sean Brucker, Hofstra Law

Anthony J. DeMarco Best Advocate Award
Christopher Clark, Syracuse Law

Travis H.D. Lewin Best Coaches Awards
Brooklyn Law School

2016


Co-Champion Teams
Syracuse University School of Law: Carly Halpin, Joe Gattuso and Cory Schoonmaker
Hofstra School of Law: Lauren Reilly, Helene Weiss and Sean Brucker

Best Opening Statement
Rahul Hari, NYU Law
Samantha Oakes: Brooklyn Law
3Helene Weiss, Hofstra Law

Best Direct Examination
Evan Jaffe, St. Johns Law
Carly Halpin, Syracuse Law
Samantha Oakes, Brooklyn Law

Best Cross-Examination
Justin St. Louis, Syracuse Law
Andrew Mark, Buffalo Law
Wyatt Smith, Cornell Law
Brianne Richards, Hofstra Law

Best Closing Argument
1. Lauren Reilly, Hofstra Law
2. Phil Schultze, Brooklyn Law
3. Austin Minogue, Brooklyn Law
Dan Rosenbaum, Fordham Law
Justin St. Louis, Syracuse Law

Best Advocate Through the Preliminary Rounds
Justin St. Louis, Syracuse Law

Anthony J. DeMarco Best Advocate Award
Lauren Reilly, Hofstra Law School

Travis H.D. Lewin Best Coaches Awards
Jared Rosenblatt, Gerard McClosky and Courtney Charles, Hofstra Law School

2015


Travis H.D. Lewin Coach Award:  Courtney Charles, Gerard McCloskey, Jared Rosenblatt (Hofstra University School of Law)
Steven Michelen Brooklyn School of Law Best Advocate
Sylvia Dai Brooklyn School of Law Best Advocate Through Preliminary Rounds
Christopher Berloth Buffalo School of Law Best Cross-Examination
Amanda Russo New York University School of Law Best Direct Examination
Jennifer Camillo Syracuse School of Law Best Direct Examination
Andres Sanchez Hofstra School of Law Best Opening Statement
Aaron Spurlock Hofstra School of Law Best Closing Argument

2014


Syracuse University School of Law Trial Advocacy Team (1st Place) Jennifer A. Camillo, Jason J. Krisza, Frank A. Deluccia,  Meghan A. McGrattan Coaches:  Dmitriy Chernyy, Joseph S. Cote III, Jeffrey G. Leibo, Joanne Van Dyke
St. John’s University School of Law Trial Advocacy Team (2nd Place) Adam Papas, Michael Schillinger Coaches:  Eylan Schulman, Kareem Vessup
Travis H.D. Lewin Coach Award:  Dmitriy Chernyy, Joseph S. Cote III, Jeffrey G. Leibo, Joanne Van Dyke (Syracuse University School of Law)
Morgan C. McKinney Syracuse University School of Law Overall Best Advocate
Prescott Loveland Fordham University School of Law Best Overall Advocate Through Preliminary Rounds
Aaron Spurlock Maurice A. Deane School of Law at Hofstra University Best Cross-Examination
Amy L. Cassidy Benjamin N. Cardozo School of Law University Best Direct Examination
Joseph L. Nicastro SUNY Buffalo Law School Best Opening

2013


Maurice A. Deane School of Law at Hofstra University Trial Advocacy Team (1st Place):  Kaitlyn Flynn, Jana McNulty, George Michel IV, Jared Rosenblatt, Coach, Gerard McCloskey, Coach
Fordham University School of Law Trial Advocacy Team (2nd Place): Brittany Russell, Graham Amodeo;  Adam Shlahet, Coach, Jeff Briem
Travis H. D. Lewin Coach Award: Frank H. Ewing, Esq., Len Zaccagnino, Esq. Brian Melber, Esq. (Buffalo Law School)
Cathleen Roemer, Best Overall Advocate (Buffalo Law School)

2009


Syracuse University College of Law (1st Place)
Benjamin N. Cardozo School of Law / Yeshiva University (2nd place)
Meghan Reardon Anthony J. DeMarco, Jr. Overall Best Advocate
Mark Foti Best Advocate of Preliminary Rounds

2008


Syracuse University College of Law (1st place)
Hofstra University School of Law (2nd place)
James W. Neely (Anthony DeMarco best advocate award)
Olatokunbo Olaniyan (Overall best advocate)

2007


Gilda Chiu (1st place)
Fordham University School of Law (2nd place)
Kirk Sendlein (Anthony DeMarco best advocate award)
Kristin L. Paulding (Overall best advocate)

2006


Syracuse University College of Law (1st place)
Benjamin N. Cardozo School of Law / Yeshiva University (2nd place)
Kristin L. Paulding (Anthony DeMarco best advocate award)
Gregory P. Amend (Overall best advocate)

2005


St. John’s University School of Law (1st place)
Syracuse University College of Law (2nd Place)
David Smith (Anthony DeMarco best advocate award)
Jeffrey Briem, Esq. (Best advocate, all rounds)

2004


St. John’s University School of Law (1st Place)
Syracuse University College of Law (2nd Place)
Kareem R. Vessup, Esq. (Anthony DeMarco best advocate award)
Ryan K. Kerwin, Esq. (Best advocate, all rounds)
St. John’s University School of Law (1st Place)

2003


University of Buffalo School of Law (2nd Place)
Heather Pearce (Anthony DeMarco best advocate award)
Jennifer Chloris Plotkin, Esq. (Best advocate, all rounds)

2002


University of Buffalo School of Law (1st place)
Syracuse University College of Law (1st place)
St. John’s University School of Law (2nd place)
Heather Pearce (Anthony DeMarco best advocate award)
Julie Atti Rogers, Esq (Best advocate, all rounds)

2001


University of Buffalo School of Law (2nd place)
Patrick G. Radel, Esq. (Best advocate)

2000


Syracuse University College of Law (1st place co-champions)
Hofstra University School of Law (1st place co-champions)
Christina Stover (Best advocate quarter final rounds)
Jamie Johnson, Esq. (Best advocate, all rounds)

1999


Hofstra University School of Law (1st place)
Syracuse University College of Law (2nd place)
Kevin P. Kuehner, Esq. (Best advocate, all rounds)
Carrol Chisholm (Best advocate, quarter final rounds)

1998


Pace University School of Law (1st place)
Syracuse University College of Law (2nd place)
Kevin P. Kuehner, Esq. (Best advocate, all rounds)
Terence J. Lau, Esq. (Best advocate, quarter final rounds)
Daniel R. Ryan, Esq. (Best advocate, quarter final rounds)
Charles Miller (Best advocate, quarter finals)

1997


Syracuse University College of Law (1st place)
SUNY At Buffalo Law School / Career Services (2nd place)
Patrick T. Welsh, II (Best advocate, all rounds)

1996


SUNY At Buffalo Law School / Career Services (1st place)
Gilda Chiu (2nd place)
Craig S. Brown, Esq. (Best advocate, all rounds)
Ann Delia (Best advocate, quarter final rounds)

1995


Syracuse University College of Law (1st place – tie)
Gilda Chiu (1st place – tie)
Gordon Wayne Spencer, Esq. (Best advocate, all rounds)
Joseph M. Discipio (Best advocate, quarter final rounds)

1994


Syracuse University College of Law (1st place)
Benjamin N. Cardozo School of Law / Yeshiva University (2nd place)
Randy Richardson (Best advocate, all rounds)
William Maniatis, Esq. (Best advocate, quarter final rounds)

1993


Benjamin N. Cardozo School of Law / Yeshiva University (1st place)
Gilda Chiu (2nd place)
Ivan Alter, Esq. (Best advocate, all rounds)
Steven T. Lane, Esq. (Best advocate, quarter final rounds)

1992


Hofstra University School of Law (1st place)
Benjamin N. Cardozo School of Law / Yeshiva University (2nd place)
Amy Berlin, Esq. (Best advocate, all rounds)
Tina Giampino (Best advocate, quarter final rounds)